Terug naar overzicht

11/08/2026

Overzicht van de nieuwsbrieven van 2026

Het jaar 2026 werd gekenmerkt door bijzonder veel wetgevende en reglementaire ontwikkelingen op het vlak van sociaal recht en arbeidsrecht. De geleidelijke uitvoering van het regeerakkoord dat in 2025 werd gesloten, heeft geleid tot de invoering van talrijke maatregelen, waarvan de belangrijkste in de loop van de maanden regelmatig werden belicht in onze nieuwsbrieven.

Naast deze hervormingen werd het jaar ook gekenmerkt door verschillende sectorale akkoorden voor de periode 2025-2026, evenals door de opkomst van nieuwe hervormingsprojecten die momenteel in het Parlement worden besproken.

We maken gebruik van deze meestal rustigere zomerperiode om u een overzicht te geven van de belangrijkste ontwikkelingen sinds het begin van het jaar. Dit overzicht is bedoeld om u te helpen nagaan of u voldoet aan de nieuwe verplichtingen die al van kracht zijn, maar ook om u in staat te stellen te anticiperen op toekomstige veranderingen waarvan de details nog moeten worden uitgewerkt.

 

1. Op federaal niveau

Onderwerp Inhoud

Eerdere nieuwsbrieven

Te ondernemen actie(s)

Maaltijdcheques

  • Het maximale bedrag per dag werd verhoogd tot 10 EUR per dag, met een maximale werkgeversbijdrage van 8,91 EUR.
  • Enkel verplicht indien voorzien in een sectorale cao.
  • De aftrekbaarheid is verhoogd tot 4 EUR wanneer de werkgeversbijdrage 8,91 EUR bedraagt.

20 november 2025

 

19 januari 2026

✔︎ Nagaan op sectorniveau of er een verplichting bestaat om maaltijdcheques toe te kennen of het bedrag ervan te verhogen.

✔︎ Een addendum ondertekenen indien u maaltijdcheques invoert of het bedrag verhoogt en uw dossierbeheerder hiervan op de hoogte brengen.

Terug naar werk-beleid

  • Verplichte procedure voor contactopname op te nemen in het arbeidsreglement.
  • RSZ-solidariteitsbijdrage.
  • Afwezigheid zonder medisch attest beperkt tot 2 dagen per jaar.
  • Periode herval verlengd tot 8 weken.
  • Medische overmacht mogelijk na 6 maanden ononderbroken arbeidsongeschiktheid.
  • Verplichte analyse van het arbeidspotentieel vanaf 8 weken arbeidsongeschiktheid, met een verplicht re-integratietraject onder bepaalde voorwaarden

9 februari 2026

✔︎ Het arbeidsreglement bijwerken (contactprocedure, hervalperiode, afwezigheid zonder medisch attest).

✔︎ Een gestructureerde opvolging van langdurige afwezigheden organiseren en vanaf 8 weken arbeidsongeschiktheid een evaluatie van het arbeidspotentieel aanvragen.

FLA / ILA

  • De FLA-verplichting werd afgeschaft vanaf 2026.
  • Vervanging door de ILA voorzien in 2027.
19 februari 2026

✔︎ De interne registratie van gevolgde opleidingen bijhouden.

✔︎ Voor ondernemingen met 20 of meer werknemers: het jaarlijkse opleidingsplan voorbereiden.

Vrijwillige overuren

  • Nieuwe uniforme regeling : tot 360 vrijwillige uren per jaar, waarvan 240 netto-uren zonder toeslag.

19 januari 2026

 

3 april 2026

✔︎ Een schriftelijke overeenkomst sluiten alvorens het systeem te gebruiken (maximale duur van 1 jaar, stilzwijgend verlengbaar).
Wet diverse bepalingen
  • Mogelijkheid om een algemeen kader voor uurroosters op te nemen in het arbeidsreglement.
  • Minimale duur van een deeltijdse tewerkstelling naar 1/10e van een voltijdse tewerkstelling.
  • Afschaffing van het verbod op nachtarbeid.
  • Opzeggingstermijn beperkt tot 52 weken  voor arbeidsovereenkomsten die aanvangen vanaf 1 juni 2026. 

26 mei 2026

✔︎ Aanpassen van het arbeidsreglement als u een algemeen kader voor uurroosters invoert.

✔︎ Een addendum voorzien voor elke wijziging van de arbeidsduur van bestaande deeltijdse werknemers.

Centenindex

  • Beperking van de indexering voor refertelonen boven 4.000 EUR in 2026 en 2028.
  • Patronale loonmatigingsbijdrage.
5 juni 2026

N.v.t. (wordt automatisch toegepast in de loonadministratie)

Verkorte opzeggingstermijn– eerste 6 maanden

  • Opzeggingstermijn van één week voor arbeidsovereenkomsten die ingaan vanaf 1 augustus 2026.
30 juni 2026 /

Flexi jobs

  • Uitbreiding van flexi-jobs naar alle sectoren (sectorale uitsluitingen of beperkingen mogelijk).
  • Vereenvoudigde toegang tot flexi-jobs voor gepensioneerde werknemers.
  • Versoepeling van de maximale verloning.
14 juli 2026

Als u gebruik wilt maken van flexi-jobs:

✔︎ Nagaan of in uw sector een opt-out of beperkingen gelden.

✔︎ Het flexi-loon en andere formaliteiten controleren (raamovereenkomst, flexi-jobovereenkomst, dimona flexi).

Indien u uw kennis over het versterkte terug naar werk-beleid wilt verdiepen, nodigen wij u uit om deel te nemen aan ons webinar in september. U kunt zich via deze pagina inschrijven.

 

2. Op sectoraal niveau

Hieronder vindt u een lijst van de paritaire comités (sectoren) die van toepassing zijn op klanten van Pro-Pay waarbij een sectoraal akkoord is aangenomen:

Naar aanleiding van de sectorakkoorden werd hierover ofwel een nieuwsbrief gepubliceerd, ofwel  ontving u rechtstreeks een communicatie.

 

3. Aangekondigde maatregelen in afwachting van definitieve goedkeuring

Hieronder vindt u een overzicht van de belangrijkste maatregelen die momenteel worden uitgewerkt en waarvan de inwerkingtreding afhankelijk is van de goedkeuring van een definitieve wetstekst:

  • Verplichte invoering van een mobiliteitsbudget vanaf 2027 voor bedrijven met minstens 50 werknemers en vanaf 2028 voor bedrijven met minstens 15 werknemers;

  • Invoering van het Individual Learning Account (ILA) als instrument voor de registratie van de door werknemers gevolgde opleidingen;

  • Annualisering van de arbeidstijd, waarbij de gemiddelde arbeidsduur wordt berekend over een referteperiode van één jaar;

  • Verlenging van de solidariteitsbijdrage verschuldigd door werkgevers die gemiddeld ten minste 50 werknemers tewerkstellen, voor werknemers van 18 tot 54 jaar die langer dan 30 dagen arbeidsongeschikt zijn (cf. bovenstaande tabel). De bijdrage zal worden uitgebreid tot de vierde en vijfde maand van arbeidsongeschiktheid;

  • Invoering van 5 bijkomende verlofdagen per kind en per gezin, bovenop de bestaande stelsels van moederschapsverlof en geboorteverlof. Het recht zou prioritair worden toegekend aan de vader of meeouder.

Deze lijst kan nog evolueren naarmate de wetgevingsprocedure vordert.





Op de hoogte blijven van al ons nieuws? Schrijf u in voor onze nieuwsbrief:

Voornaam (*) Naam (*) E-mail (*)